Skandynawscy projektanci pracują dla Northern Lighting !

Z istniejącą już 11 lat norweską firmą Northern Lighting współpracują najlepsi designerzy, którzy legitymują się skończeniem najlepszych studiów projektanckich, a swój zawód wykonują z niezwykłą pasją, oddaniem oraz dbałością o to, aby każdy produkt był ich dziełem. Wszystkie lampy stworzone przez ludzi współpracujących z Northern są małymi dziełami sztuki, których niebywałe kształty oraz oryginalność przyciągną wzrok każdego, kto interesuje się niebanalnymi wystrojami wnętrz i pragnie, aby jego mieszkanie czy dom również przyciągały wzrok.

Międzynarodowa grupa projektantów różnych narodowości oraz specjalizacji ciągle czuwa nad tym, aby oświetlenie Northern Lighting było zawsze zgodne z najnowszymi trendami, ale także aby jednocześnie się na tle tych trendów wyróżniało. Firma zatrudnia nagrodzonych designerów, a także promuje wschodzące talenty, dając im szanse na znalezienie się w jej katalogach. Warto zapoznać się z życiorysami twórczymi oraz osiągnięciami niektórych z nich, co z pewnością przekona każdego niezdecydowanego, że warto przyjrzeć się bliżej katalogom i ofercie Northern Lighting.

Mads Sætter-Lassen jest właśnie takim początkującym designerem, który rozpoczął swoją przygodę pod flagą Northern Ligthing. Jest ubiegłorocznym zwycięzcą Design Awards organizowanym właśnie przez Northern Lighting. Inspiracje do oświetleniowej twórczości młodego artysty pochodzą z życia codziennego – jego doceniona przez jurorów lampa „Buddy” powstała dzięki inspiracji własnym biurkiem! Jest to więc nowatorskie rozwiązanie, które oprócz tego, że stanowi designerski ewenement, będzie także elementem wyjątkowo praktycznym i oszczędzającym miejsce – jak mówi sam Mads, poszukuje bystrych rozwiązań, które pomogą w zagospodarowaniu niewielkich przestrzeni, a także będą przykuwać wzrok. Młody projektant skończył prestiżową School of Desing na Royal Danish Academy of Fine Arts w Kopenhadze, studiował także na innych uczelniach, między innymi w Nowym Jorku. Dzięki temu jego perspektywa jest nie tylko skandynawska, lecz także znacznie bardziej międzynarodowa. Lassen skupia się w swoich projektach na prostocie o funkcjonalności, starając się jednocześnie wydobyć piękno materiałów, z których korzysta aby tworzyć nowoczesne oświetlenie.

Ciekawym projektem jest także Frost Produkt Martina Carpelan, czyli zespół piątki ludzi, którzy już do 2002 roku, czyli na trzy lata przed założeniem Northern Ligthing zaczęli wybijać się w branży designerskiej. Oprócz tego, że zajmują się projektowaniem nowych sprzętów i mebli, działają także na rzecz środowiska i rozwoju miast – ich pomysłem było stworzenie publicznego rowerowego transportu w Oslo, wzorując się na podobnym rozwiązaniu wprowadzonym w Barcelonie. Wykorzystują swoje nowatorskie pomysły w myśl idei stworzenia jedności i równowagi pomiędzy naturą a nowoczesnością, co jest bardzo bliskie poglądom typowym dla Norwegów – narodowości, która umiłowała ekologię. Inspirują się industrialnym instalacjami, dzięki czemu ich projekty są wyjątkowe oraz niepowtarzalne. W 2010 roku zespół ten zdobył nagrodę Wallpaper Award.

Funkcjonalność wraz z olbrzymim poczuciem własnej indywidualności to domena duetu Gridy, który tworzą Wilhelm Grieg Teisner i Lars Olav Dybdal. Obydwaj ukończyli studia w Bergen na Academy of Arts and Design, dzięki czemu posiadają wszechstronne doświadczenie w dziedzinie designu. Ich lampy są nie tylko funkcjonalne, lecz także pokazują poczucie humoru artystów, dzięki czemu zyskują niepowtarzalność oraz niesztampowość. Teisner i Dybdal pokazują swoje projekty oświetleniowe na targach w Londynie, które cieszą się ogromną popularnością wśród branży, dzięki czemu są grupą znaną i cenioną w świecie. Ich lampy także zdobywały pierwsze nagrody w międzynarodowych konkursach designerskich, a znajdują się one w kolekcjach właśnie marki Northern Lighting.

Cathrine Kullberg jest ciekawą postacią w ekipie projektantów współpracujących z Northern Lighting, gdyż jej praca nie tylko wiąże się z praktycznymi projektami, które znajdują odzwierciedlenie w katalogach, lecz także tworzy teorię designerską, pisząc książki i udzielając się w magazynach modowych, tworząc i nadzorując trendy. Projektując lampy, wykorzystuje całkowicie potencjał danych jej materiałów, głównie forniru. Jej dewizą jest łącznie i sprawdzanie nowoczesnych technologii w połączeniu z tradycyjnymi technikami rzemieślniczymi w projektowaniu produktów oświetleniowych i grafiki, na której wzorowane są także inne projekty.

Skończyła 2 uniwersytety, w Oslo i Londynie, była zatrudniona w renomowanych firmach projektanckich, a także pracowała jako wzięta freelancerka. Zajmuje się zarówno projektowaniem oświetlenia dla Northern Ligthing, jak i pisaniem książek dla młodych projektantów, oraz nadzoruje międzynarodowe wystawy.

Jens Praet & Vibeke Skar stanowią okazjonalny duet holendersko-norweski. Oboje młodych projektantów szkoliło się we Włoszech, dzięki czemu towarzyszą im podobne inspiracje oraz wykształcenie designerskie.

Firmie Northern Ligthing towarzyszy 25 zespołów lub indywidualnych projektantów. Każdy z nich wnosi swoją indywidualność w pracę marki, dzięki czemu jest ona tak różnorodna. Jednocześnie zapewnia to możliwość ogromnego wyboru, a każdy, nawet najbardziej wybredny poszukiwacz niebanalnego oświetlenia ma przekonanie, że znajdzie odpowiedni asortyment dla siebie. Marka postawiła głównie na uzdolnionych młodych i wykształconych designerów, którzy doceniając tradycję, będą w stanie ją jednocześnie wzbogacić o nowe rozwiązania technologiczne. Znajomość trendów, świeżość pomysłów oraz nowe idee zostają zatem połączone z umiłowaniem norweskiego tradycjonalizmu i klasycyzmu, które zapewniają ponadczasowość. Oświetlenia Northern Lighting wpasują się w każdy wystrój powierzchni, która tego światła potrzebuje.

Northern Lighting AS
Bygdøy allé 68
0265 Oslo - Norway

Tlf +47 40 00 70 37
post@northernlighting.no 
www.northernlighting.no

Sklep internetowy

Ofertę produktów Northern Lighting znajdziecie Państwo on-line w sklepie internetowym Lafaktoria. Serdecznie zapraszamy na zakupy!
Odwiedź sklep Lafaktoria.pl

Kontakt

Agent w Polsce:
Ewa Wesołek
mobil: +48534405604
mail: agency@wesolek.net